Jesienią 1918 roku dobiegał końca światowy konflikt, który przyniósł klęskę trzem mocarstwom zaborczym. Rewolucyjna zawierucha i wojna domowa w Rosji, rozpad wielonarodowej monarchii austro-węgierskiej oraz osłabienie Niemiec pod naporem Ententy stworzyły Polakom niepowtarzalną szansę na odbudowę własnego państwa po 123 latach zaborów.
W obliczu słabnięcia zaborców, Polacy przejmowali inicjatywę, przygotowując grunt pod powstanie niepodległego państwa. 28 października 1918 roku w Krakowie utworzono Polską Komisję Likwidacyjną, która odegrała kluczową rolę w przejmowaniu kontroli. Rozbrojenie załogi austriackiej przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej, legionistów i młodzież przypieczętowało pierwszy krok ku wolności. Równocześnie we Lwowie wybuchły zacięte walki polskiej ludności z Ukraińcami.
Powołano rząd tymczasowy.
W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Oddziały wierne rządowi przystąpiły do rozbrajania sił okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie. W tym kluczowym momencie do kraju powrócił Józef Piłsudski, wywołując entuzjazm i wiarę w rychłe odzyskanie niepodległości. Już 10 listopada 1918 roku Piłsudski przybył do Warszawy, co wzmocniło narodowy zryw.
Piłsudski przejął dowodzenie.
11 listopada Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim i władzę cywilną. Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie podporządkował się jego przywództwu. Piłsudski szybko podjął kroki w kierunku ustanowienia rządu centralnego, który zapowiedział szerokie reformy społeczne, w tym reformę rolną i nacjonalizację części przemysłu, oczekując na decyzje przyszłego Sejmu Ustawodawczego. Wkrótce ogłosił również plany wyborów parlamentarnych, zapewniając korzystne warunki pracy dla robotników. 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa.
Odzyskanie niepodległości.
Choć Polska odzyskała niepodległość, konieczne były dalsze wysiłki zbrojne, by utrzymać nowo odzyskany byt. W grudniu 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, które zakończyło się przyłączeniem Wielkopolski do macierzy. Na wschodnich rubieżach walki toczyły się z Ukraińcami i bolszewikami, a dla włączenia Górnego Śląska w granice Polski potrzeba było aż trzech powstań śląskich.
Bitwa Warszawska stanowiła kulminację walk o niepodległość. W 1937 roku dzień 11 listopada – data, gdy Józef Piłsudski przejął władzę – został oficjalnie uznany za Święto Niepodległości. Choć po II wojnie światowej władze PRL usunęły to święto z kalendarza, Polacy nigdy nie przestali go obchodzić w sercach. Dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił narodowi tę ważną uroczystość.
Główne obchody Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a w całym kraju organizowane są Biegi Niepodległości, festyny i pikniki. Wywieszając biało-czerwone flagi, Polacy manifestują swój patriotyzm i wdzięczność za pokój.
Uroczystości w Gminie Ulan Majorat.
W Gminie Ulan-Majorat uroczystości również są ważnym momentem. W tym roku odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach. Następnie przedstawiciele władz gminnych złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci, oddając hołd tym, którzy za wolność ojczyzny zapłacili najwyższą cenę.
Wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury uświetni koncert patriotyczny „Na skrzydłach wolności” z udziałem Anny Pastor i przyjaciół, który przypomni, że wolność to odpowiedzialność i radość, którą wszyscy Polacy mają obowiązek pielęgnować.